+7 7112 24-59-47

Social-entrepreneurial Corporation AQJAIYQ

More contacts

Feedback form

Продукт_en
Яндекс.Метрика

Tokhtassunov I. Alimzhan - Chairman of the Board, born in 1984.

TAI.jpg

Education:

1982-1987-Kaz.SHI, Almaty, diploma with honors;
1987-1990-full-time postgraduate course Academy of Sciences of the Ukrainian SSR, Institute of Cybernetics, Kiev;
in 1990 he defended his PhD thesis;
in 2004, he received his doctoral dissertation in Moscow

Experience:

From 25.03.2021 to the present-Chairman of the Management Board of JSC " SEC " Aqjaiyq";

From 2018 to 2019-Director of the Export Promotion Department of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan;

From 2017 to 2018-Head of the Department of Entrepreneurship and Industrial and Innovative Development of the Almaty region;

From 2014 to 2017-Akim of the Uyghur district of Almaty region;

From 2014 to 2014-Deputy Director of the Internal Audit Department of the National Bank of the Republic of Kazakhstan;

From 2013 to 2014-Director of the State Enterprise "Center for Financial Violations" at the Accounts Committee of the Republic of Kazakhstan;

From 2011 to 2013-Charge d'affaires of the Republic of Kazakhstan in the Kingdom of Thailand, at the same time he was the Representative of the Republic of Kazakhstan in UNESCAP (headquarters in Bangkok;

From 2010 to 2011-Deputy Chairman of the Committee for International Economic Cooperation of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Kazakhstan;

From 2009 to 2010 - Head of the Sector of the Presidential Administration of the Republic of Kazakhstan;

From 2008 to 2009-Director of the Department of Mathematical Methods of the IEI of the Ministry of Education and Science of the Republic of Kazakhstan;

From 2005 to 2007-Deputy Chairman of JSC " Montazhspetsstroy»;

From 1998 to 2005 - First Deputy Head of the City Financial Department of Almaty;

From 1996 to 1997-President of KOMEK LLP»;

From 1993 to 1995-Deputy Chairman of the Management Board of JSCB " Kazenergoinvestbank»;

From 1991 to 1992 - Chief Specialist, Head of the Sub-department of External Relations of the State Planning Committee of the Kazakh SSR;

Awards:

1981 Certificate of Honor - Central Committee of the Komsomol;

1982 Honorary certificates of the Alma-Ata Regional Committee of the LKSM;

Jubilee medals– "10 years of independence of the Republic of Kazakhstan", "10 years of Astana", "20 years of the Constitution of Kazakhstan", "20 years of the Assembly of People of Kazakhstan", " 25 years of independence of the Republic of Kazakhstan»;

Commemorative medal " 550 years of the Kazakh Khanate»;

Commemorative medal " 20 years of the Diplomatic Service of the Republic of Kazakhstan»;

Honorary diploma of the Chairman of the National Bank of the Republic of Kazakhstan in 2014;

Certificate of Honor of the Deputy Prime Minister of the Republic of Kazakhstan-Chairman of the Organizing Committee of EXPO-2017.

 

Artur M. Doskaliyev – Member of the Board, was born in 1982.

Education:

In 2004, he graduated from the Faculty of Economics and Management of the West Kazakhstan Agrarian Technical University named after Zhangir Khan.

Work experience:

From 2004 to 2007 - the chief credit manager of the lending department of SME ZKOF JSC “Halyk Bank”.

From 2007 to 2008 - worked in various positions in the branch of JSC “Halyk Bank" in Astana.

From 2009 to 2013 - chief economist/chief accountant in the group of companies JSC “Batys Kunbagys”.

From 2013 to 2014 - Assistant Auditor at “Almas” Audit firm” LLP, “Van Group” LLP.

Since May 2014 - Director of Investment Development Department of JSC “NC “SEC “Oral”. 

From June 2017 to oct. 2018 - Deputy Executive Chairman of the Board of JSC “NC "SEC “Oral”.

From oct. 2018 to aug. 2019 - Deputy Executive Chairman of the Board of JSC “SEC “Oral”.

Since aug. 2019 - Deputy Executive Chairman of the Board of JSC “SEC “Aqjaiyq”.

 

Zhakypov M. Madi - Member of the Board, born in 1987.

Madi

 

Education:

In 2011, he graduated from the Department of Business administration of the Shanghai University of Finance and Economics.

Work experience:

From October 2020 to the present day - Deputy Chairman of the management Board of JSC "SEC "Aqjaiyq»;

From November 2019 to July 2020 - Adviser To the akim of the West Kazakhstan region, office of the akim of the West Kazakhstan region;

From may 2017 to August 2019 - member of the Board of Directors, Director of business development, INTESSA Group, Karaganda Promstroyproekt Institute, Nur-Sultan;

From March 2017 to April 2018 – managing Director, SICPA-KPSP LLP, Nur-Sultan;

From April 2017 to January 2018 – General Director of LLP “SecureTech Corporation” in the city Nur-Sultan;

From January 2016 to may 2018 - co-Founder / Director, Stepe Energy NT LLP, Nur-Sultan;

From February 2014 to may 2019 - Director, MAD EYEZ LLP, Almaty;

From October 2011 to December 2012 – Director, representative of the National Agency for Technological Development JSC at the Korea-Kazakhstan center for technological cooperation, Daedok Innopolis, Daejeon, South Korea;

From April to October 2011 - Expert, national Innovation Fund JSC, Nur-Sultan innovation infrastructure development Center

From February to April 2011 - Manager, JSC "Center for engineering and technology transfer", Department of international cooperation and technology transfer, Nur-Sultan;

 

Zemlyanushnov N. Dmitry – Member of the Board, was born in 1983, managing Director for administrative and legal work, born in 1983

Дмитрий

 

Education:

In 2004, he graduated from the Kazakh Academy of Labor and Social Relations.

Experience:

Since February 2020 - Managing Director for administrative and legal work of JSC "SEC "Aqjaiyq".

From 2013 to 2020 - Worked in various positions in the Department of administrative and legal work of JSC "NC "SEC "Oral".

From 2012 to 2013 - Chief lawyer of the legal sector of the West Kazakhstan branch of Tsesnabank JSC.

From 2009 to 2012, he was a lawyer for Oral Su Arnasy.

In 2009 – sales Manager of "Rotor KZ Trading house" LLP.

 

Ainagul Zh. Zhomartova – Member of the Board, was born in 1966.

Education:

In 1999 graduated from “Eurasia” institute with the major of “Accounting and audit”.

Work experience:

From 1987 to 1999 - chief accountant at “Uralskii kombinat hleboproduktov” PTC.

From 1999 to 2000 - chief accountant at “ARK” LLP.

From 2000 to 2002 - deputy chief accountant at “Autopark № 2” PTC.

From 2002 to 2015 - chief accountant at JSC “Zhaiykteploenergo”.

In 2015 - accountant at “AstanaServiceStroyMontazh-01” LLP.

From 2016 to 2018 - chief accountant JSC “NC “SEC “Oral”.

From 2018 to 2019 - chief accountant JSC “SEC “Oral”.

From 2019 to p.d. - chief accountant JSC “SEC “Aqjaiyq”.

© 2010 - 2021 JSC “Social-entrepreneurial Corporation “Aqjaiyq”

Isatai-Makhambet str. 84, Uralsk, Western Kazakhstan Oblast, Republic of Kazakhstan, 090000